Zalában új erdei szállót, Budakeszin kalandpark tanösvényt adtak át az erdőgazdaságok a Föld Napján (+KÉPEK)
Mozgalmas volt a Föld Napja hazánk erdeiben, a különböző közönségprogramok mellett ugyanis több hivatalos esemény is zajlott az állami erdőgazdaságoknál. A Zalaerdő Zrt.-nél átadták az obornaki erdészeti erdei iskolához tartozó Nyitnikék Erdei Szállót, míg a Pilisi Parkerdő Zrt. által üzemeltetett Budakeszi Vadaspark egy igazi különlegességet mutatott be: a Budakeszi Kalandpark Tanösvényt.
Az Erdő-Mező Online pénteken már bemutatta az
Egererdő Zrt. Egri Erdészeténél április 22-én átadott új irodaépületet, ám az
Erdeiprogramok.hu társoldalunk révén további két ünnepségen is jártunk a Föld Napja alkalmából. Ezekről részletesen közjóléti portálunkon olvashat, de röviden az Erdő-Mezőn is beszámolunk az eseményekről.
Új erdei szállás a varázslatos zalai erdőben – Átadták a Nyitnikék Erdei Szállót Obornakon
Új, negyven férőhelyes, a már meglévő erdészeti erdei iskola mellé épített erdei szállást adott át a Zalaerdő Zrt. április 22-én, péntek délután a Zala megyei Eszteregnye-Obornak településen, amely nem csak az iskolás és óvódás családokat fogadja majd, de a bakancsos turisták, baráti társaságok számára is lehetőségeket kínál a környék megismeréséhez. Az Erdeiprogramok.hu ott volt az ünnepségen.
Az ünnepélyes átadón csodálatos környezetben és gyönyörű tavaszi időben részt vett többek között V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár, Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, valamint munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, Eszteregnye-Obornak, Nagykanizsa és Zalakaros polgármesterei valamint Bugán József, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója is.
A rendezvényen elsőként
Steyer Edina, a Zalaerdő Zrt. PR-ügyintézője köszöntötte a megjelenteket, majd
Rosta Gyula vezérigazgató kezdett bele ünnepi beszédébe.
[caption id="attachment_29957" align="aligncenter" width="600"]
V. Németh Zsolt, Rosta Gyula és Cseresnyés Péter a szalag átvágásakor[/caption]
A Godinek Zoltán építész által tervezett Nyitnikék Erdei Szálló építése tavaly tavasszal kezdődött meg. A létesítmény több mint 400 négyzetméter alapterületű, az erdőgazdaság saját forrásból fedezte a 100 millió forintos költséget. “A szálló negyven fő befogadására alkalmas, külön tanári szobát, melegítőkonyhát és egy nagy közösségi teret is kialakítottunk benne. A tetőtér további fejlesztési lehetőségeket rejt magában a jövőre nézve. Az épület a 21. század környezettudatos építészeti megoldásaival készült, így például háromrétegű nyílászáró üvegekkel, korszerű szigeteléssel, napkollektoros fűtésrásegítéssel és biomassza alapú kazánnal” – mutatta be az új erdei szállást Rosta Gyula. Hozzátette: az épület természetesen nem csak az iskolás csoportokat várja, hanem a kapacitások függvényében a kéktúrázók, a baráti társaságok, céges rendezvények számára is nyitva áll.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár az első lépések jelentőségét hangsúlyozta beszédében. A politikus szerint azért is nagyon fontos a Nyitnikék Erdészeti Erdei Iskola és a hasonló létesítmények működése, mert az erdőkben összegyűjtött élmények és információk segítségével a gyerekek felnőttként is helyesen viselkednek majd az életben.
A Földművelésügyi Minisztériumot képviselő
V. Németh Zsolt államtitkár a környezetvédelem jelentőségéről, fontosságáról beszélt köszöntőjében. Magyarországnak kiemelkedőek a természeti értékei, és szükség van arra, hogy a zalai létesítményhez hasonlóan, “ezekben az erdei katedrálisokban” neveljék a gyerekeket. “Minden egyes erdei iskolákra szánt forint a jövőnkbe fektetett biztos megtérülés, az emberiség fennmaradásának záloga” – húzta alá az államtitkár.
A rendezvény végül szalagátvágással és a Nyitnikék Erdei Szálló körbejárásával végződött, ám mindezek előtt Szűcs Imre helyettes esperes megszentelte, Hella Ferenc református lelkész pedig megáldotta az új épületet.
A zalai Nyitnikék Erdei Szálló átadásáról részletesebb tudósítást képekkel az Erdeiprogramok.hu weboldalon olvashat >>>
Budakeszin várja a családokat hazánk első kalandpark tanösvénye
Április 22-én, délelőtt adták át a Budakeszi Vadaspark főbejárata közelében fekvő kalandpark új tanösvényeit, amelynek segítségével a gyerekek és felnőttek az adrenalin mellett a Budai Tájvédelmi Körzet állatairól is információkat kapnak. A kuriózumnak számító kezdeményezés a Pilisi Parkerdő Zrt., a Budakeszi Vadaspark és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület összefogásával valósulhatott meg.
“A vadaspark számára fontos, hogy játszva tanítson, játszva mutassa be a természet értékeit. Ha csak kirakunk egy táblát, azt a legtöbben nem olvassák el” – fogalmazott Szabó Péter, a Budakeszi Vadaspark igazgatója, aki elmondta, hogy éppen ezért megpróbálnak interaktív módon is közeledni a látogatók felé. Ilyen például a vadaspark simogatója, amelyben egyedülálló módon muflonnal és dámmal is találkozhat a közönség, de ezt a célt szolgálja a 140 centiméter alatti gyerekeknek szánt Pele pálya és a nagyobbaknak, illetve felnőtteknek elkészített Sólyom pálya. A kisebbik három pelefajt, míg a lombkorona magasságában vezető kaland 23 madárfajról nyújt ismereteket.
Bajor Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnöke az átadáson elmondta: a vadaspark és a szervezet között már régóta nagyon jó a viszony, ezt pedig az is bizonyítja, hogy a napokban együttműködési megállapodást is alá fognak írni.
[caption id="attachment_29961" align="aligncenter" width="592"]
Szabó Péter és Bajor Zoltán[/caption]
A pályákon a fajokat bemutató táblák mellett további 8 mesterséges költőládát is elhelyeztek szemléltetés céljából.
A Budakeszi Kalandpark Tanösvényről és annak átadásáról részletesebb cikket képekkel az Erdeiprogramok.hu weboldalon olvashat >>>
Erdeiprogramok.hu - Élményekben gazdag magyar erdők
(Gribek Dániel - Erdeiprogramok.hu)
-
Cimkék:
állami erdőgazdaság, erdei iskola, Pilisi Parkerdő Zrt., Zalaerdő Erdészeti Zrt., Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budakeszi Vadaspark, V. Németh Zsolt, tanösvény, Zalaerdő Zrt., MME, Rosta Gyula, Nyitnikék Erdészeti Erdei Iskola, erdészeti erdei isko