Növényvédelem nélkül nem lesz minőségi fenyőfa karácsonyra
Banka Norbert még 1999-ben, középiskolás korában vette meg első 1000 darab fenyőcsemetéjét. „Azok kizárólag ezüstfenyők voltak, ma viszont már vegyesen vannak a lucfenyővel. Próbálkoztam korábban duglászfenyővel is, de nem való neki az alföldi klíma, nem fejlődtek a csemeték megfelelően" - magyarázta a az őstermelő az Erdő-Mező kérdésére.
„A mátrafüredi erdészeti középiskolába jártam, ahol akkor még működött a csemetekert. Sokat voltunk ott gyakorlaton, és megtetszett a sok szép fenyőfa, gondoltam, én is ültetek párat. Egy helybéli dísznövény-termesztő barátom bátorított, és adott tanácsokat, hogy mire figyeljek. Gyerek fejjel ámulva hallgattam Karcsi bácsit, hogy mennyiért ad el egy-egy fenyőt, gondoltam, nekem is jól jönne az a plusz bevétel".
A terület nagysága évről-évre változott, a kezdeti 1000 négyzetméter az évek alatt felemelkedett 6000 négyzetméterre, jelenleg viszont 4000 négyzetméteren foglalkozik fenyőfával.
Amikor Banka Norbert elkezdett fenyőfával dolgozni, Jászszentandráson két-három termelő foglalkozott a karácsonykor értékesített növénnyel. Ez a szám mostanra emelkedett, bár sokan csupán néhány száz darabbal kezdték, és maradtak is annál. „Tudomásom szerint jelenleg 4-5 ember foglalkozik több ezer darabos tétellel" - tudta meg az Erdő-Mező. A térségben nem jellemző, hogy sokan nevelnének fenyőt, mindössze néhány nagyobb ültetvény van.
Az elmúlt években a kereslet is sokat változott. „Az elején nagyon jól el tudtam adni az ezüstfenyőket, majd jött egy időszak, amikor abszolút nem volt érdeklődés. Mostanra viszont szerencsére már augusztusban elmegy az eladható mennyiség jelentős része. A lényeg, hogy legyen minden méretből, hiszen mindenki más nagyságú karácsonyfát szeretne.
Banka Norberttől főleg kereskedők veszik át a fát, akik karácsony előtt tovább értékesítik azt busás haszonnal. „Ez persze mindenben így van, a termelő nem keres annyit a megtermelt árun, mint egy kereskedő... Ők egyébként viszik vágottan, és tövestől is, kinek mire van piaca" - magyarázta az erdész végzettségű termelő, akitől a lucfenyőt 80 centiméterestől 2 méteres nagyságig 700 Ft-tól 1200 Ft-ig veszik át, míg az ezüstfenyőt 80 centiméteres magasságtól 1,30 méterig 900 Ft-tól 1500 Ft-ig vásárolják meg.
Banka Norbert az első adag csemetéjét még Mátrafüredről vásárolta, az elmúlt években azonban a káli csemetekertből szerezte be a csemetét.
Növényvédelem nélkül nem megy
Bár eleinte nem nagyon foglalkozott a növényvédelemmel, hamar rájött, hogy minőségi fenyőfát csak megfelelő gondozással lehet termelni. „Minden évben elmaradhatatlan a kapálás, ez megszünteti a gyomkonkurenciát, valamint javítja a talaj levegő- és vízgazdálkodását. Idő hiányában már gyomirtózom is a területet, de ezt csak akkor lehet végezni, ha a tűlevelek már beviaszosodtak, különben a fenyő is károsodik, ha felszívja a gyomirtót. Különböző szívó és rágó kártevők is vannak, ezekre különféle rovarölőket próbáltam ki, de a Mospilan nevezetű szer vált be legjobban. Száraz, melegebb időben a gomba is megtámadja a tűleveleket, erre gombaölő szert kell alkalmazni évente több alkalommal. Érdemes olyan szereket használni, amik „bírják" egymást, így egyszerre lehet védekezni a gomba és a rovarok ellen is" - tudtuk meg a szakembertől.
(Rákóczi Ágnes - Erdő-Mező Online - www.erdo-mezo.hu)
-
Cimkék:
növényvédelem, lucfenyő, fenyő, rovarölő szer, gyomirtó, csemete, csemetekert, duglászfenyő, ezüstfenyő, fenyőfa, Mospilan