Létrejött az akác-koalíció
Számos agrár- és erdészeti szakmai szervezet részvételével megalakult az Akác-koalíció. „A kezdeményezés célja az akác és a hozzá kapcsolódó tevékenységek, különösen a méhészet védelme az egyre szaporodó támadásokkal és korlátozási szándékokkal szemben” - emelte ki a szervező, Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő.
„Célul tűztük ki, hogy fellépünk azon uniós és hazai törekvésekkel szemben, melyek az akác korlátozását, esetleges kiirtását vagy támogatásból való kizárását eredményezhetik. Továbbá kezdeményezzük az akác és az akácméz hungarikummá minősítését, így megteremthetjük a termesztés és a hasznosítás hosszú távú biztonságát” - tette hozzá az EP-képviselő.
Tizenkét szervezet már aláírta a kezdeményezést és további agrár- és erdészeti szervezetek csatlakozhatnak, melyet a következő e-mail címen tudnak jelezni: gyorgybertalan.paczay@europarl.europa.eu. Az Akác-koalícióról szóló nyílt levél és az abban résztvevő szervezetek névsora az alábbiakban olvasható:
AKÁC-KOALICIÓ
Alulírottak a mai napon létrehozzuk az Akác-koalíciót, mint a szervezeteink közötti együttműködési fórumot.
Célunk az akác és a hozzá kapcsolódó tevékenységek, különösen a méhészet védelme az egyre szaporodó támadásokkal és korlátozási szándékokkal szemben.
Magyarország akác és akácméz nagyhatalom.
Hazánkban van Európa akácerdejének a fele, ami a hazai erdőterület egynegyedét adja. A nemzetközi hírnévnek örvendő magyar méztermelés bevételeinek jóval több, mint a fele akácméz értékesítéséből származik. Okkal lehetünk büszkék azokra az eredményekre, amelyeket elődeink ennek a fafajnak a hasznosításával ez idáig elértek. Az akác óriási lehetőségeket kínál a jövőben is.
A korlátozások és a támadások nem csak a hagyományok megőrzését, de a jövőbeni lehetőségek kihasználását is veszélyeztetik. Különösen nagy aggodalommal figyeljük azokat az EU jogszabálytervezeteket, amelyek az akácnak, mint nem őshonos növénynek a „betiltásához” vezethetnek.
A magyar érdekek, munkahelyek és vállalkozások megvédése azt követeli, hogy szembeszálljunk a felelőtlen és rosszindulatú törekvésekkel. Nem elegendő azonban a mostani támadások elhárítása, azt is el kívánjuk érni, hogy az akác és az akácméz megfelelő társadalmi elismerésben részesüljön.
Ezért kezdeményezzük az akác és az akácméz hungarikummá minősítését. Ez az erdészek, a méhészek és mindazok munkájának elismerését jelentené, akik oly sokat tettek az akácnak köszönhető nemzetközi sikerekért. Reméljük, hogy a hungarikummá minősítés hozzájárul a megalapozatlan támadások elhárításához, megteremti a termesztés és a hasznosítás hosszú távú biztonságát.
Budapest, 2014. január. 27.
Győrffy Balázs, elnök
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Dr. Gyuricza Csaba, dékán
Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar
Mészáros László, elnök
Országos Magyar Méhészeti Egyesület
Jakab István, elnök
Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége
Luzsi József, elnök
Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége
dr. Jung László, elnök
Nemzeti Biomassza Egyesület
Zambó Péter, elnök
Országos Erdészeti Egyesület
Prof. Dr. Lakatos Ferenc, dékán
Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kara
dr. Jung László, elnök
Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
Dr. Alpár Tibor, dékán
Nyugat- magyarországi Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kara
Dr. Borovics Attila, mb. intézetigazgató
Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézet
Sódar Pál, elnök
Alföldi Erdőkért Egyesület
Glattfelder Béla
európai parlamenti képviselő
(EPP-HungarianPress)
-
Cimkék:
akác, Országos Erdészeti Egyesület, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége, Szent István Egyetem, Luzsi József, hungarikum, Nyugat-magyarországi Egyetem, Erdőmérnöki Kar, Erdészeti Tudományos Intézet, Országos Magyar Méhészeti Egyesület, Zambó P