Jó tanács jövőbeli erdészeknek álláskereséshez – 2. rész: Állásinterjú
-
Feltöltő: Erdo-mezo.hu
-
2015.10.01.
-
Kategória:
Kiemelt,
A PHP Error was encountered
Severity: Notice
Message: Trying to get property of non-object
Filename: hirek/hirfull.php
Line Number: 35
Backtrace:
File: /var/www/clients/client7/web103/web/application/views/hirek/hirfull.php
Line: 35
Function: _error_handler
File: /var/www/clients/client7/web103/web/application/controllers/Hirek.php
Line: 64
Function: view
File: /var/www/clients/client7/web103/web/index.php
Line: 315
Function: require_once
A PHP Error was encountered
Severity: Notice
Message: Trying to get property of non-object
Filename: hirek/hirfull.php
Line Number: 35
Backtrace:
File: /var/www/clients/client7/web103/web/application/views/hirek/hirfull.php
Line: 35
Function: _error_handler
File: /var/www/clients/client7/web103/web/application/controllers/Hirek.php
Line: 64
Function: view
File: /var/www/clients/client7/web103/web/index.php
Line: 315
Function: require_once
,
- 22752
Az előző részben az önéletrajz elkészítéséről írtam, (ha nem olvastad, akkor IDE kattintva érheted el) most pedig az állásinterjúról osztom meg a tapasztalataimat.
Egy családi vállalkozás vagyunk, nem sűrűn szoktunk állásinterjúztatni, de fontosabb munkakör betöltésekor elkerülhetetlennek tartjuk. Így hát mi is izgalommal vártuk a dolgozni vágyó erdésztechnikusokat.
H
ogyan induljunk el az állásinterjúra?
Ma az internet világában mindent ki lehet deríteni, ne legyünk hát restek, nézzünk utána az adott cég adatainak, tevékenységeinek. Minden információ hasznos lehet, és jó benyomást kelt.
Mindenképpen adjunk a külsőnkre! Úgysem hordjuk túl sűrűn az iskolába készíttetett erdészöltönyt, itt az alkalom. Óvatosan bánjunk azonban a parfümös és dezodoros üvegekkel, mert ha könnyezik a tömény illattól az interjúztató szeme, az nem túl jó jel.
Többen messziről érkeztek, de senki nem késett el. Volt, aki már egy órával hamarabb ideért, és mivel nem akart a házunk előtt várakozni, pár száz méterrel arrébb állt meg egy üres telken és ott várakozott. Aki falusi ember, az tudhatja, hogy ez mekkora feltűnést kelt. :) De ha esetleg, önhibánkon kívül el is késünk az állásinterjúról mindenképpen telefonon értesítsük az illetékest.
Az első benyomás nagyon fontos. Ha egy fiatal lány nyit ajtót, ne tegezzük le egyből, mert lehet, hogy idősebb nálunk, és erdőmérnök, és ő lesz a főnökünk. (Bármilyen hasonlóság a valósággal csupán a véletlen műve.) Fontos a határozott kézfogás és bemutatkozás. Gyakori hiba, hogy a bemutatkozásnál mindkét fél egyszerre mondja ki a nevét, és így senki nem ért semmit. Megfelelő gyakorlattal ez is orvosolható. Figyeljünk oda a másik félre!
Mint minden állásinterjúztató, én is összeírtam egy kérdéssort, amely 7 fő részből állt. Ezeket ismertetem most nagy vonalakban.
1. Bevezető kérdések: Minden rendben volt az utazás alatt? Mennyi idő alatt értél ide?
Ezeket a kérdéseket a feszültség oldására tettem fel, mert mindenki nagyon izgult.
2. Önéletrajzhoz kapcsolódó kérdések: Általában iskolához, munkahelyhez kapcsolódó kérdések. Melyik volt a kedvenc tantárgyad, melyiket utáltad? Miért jelentkeztél az állásra? Jelenleg hol dolgozol?
Nem tanácsos az egész interjú alatt a jelenlegi főnökünket szidni, mert nem kelt túl jó benyomást. Még akkor is, ha tényleg nagyon elegünk van belőle, próbáljuk meg magunkban tartani.
Én még nem hallottam olyan embert, aki azt mondta volna, hogy az én főnököm rengeteget dolgozik, megérdemli azt, amije van. A főnökök többsége alkalmatlan a vezetésre, vagy mi emberek nem tudjuk értékelni azt, ha egy másik ember elér valamit?
3. Céggel kapcsolatos kérdések: Már említettem, internet! Nézzünk utána a cégnek! Sajnos, talán csak egy ember tudott válaszolni a „Mi a különbség a magán- és az állami erdőgazdálkodás között?” kérdésre. A tevékenységünkről senki nem tudott semmit. Ha már vaktában küldözgetjük minden erdészeti álláshirdetésre az önéletrajzunkat, legalább az állásinterjú előtt nézzünk utána az adott cégnek.
4. Motiváció: Mik a terveid a közel- és a távoli jövőben? Sajnos, azt tapasztaltam, hogy a legtöbb embernek nincs terve. De minek is lenne?! Ha akarok valamit, azonnal megvehetem hitelre. Nem kell gyűjtögetni, aztán meg lesz, ami lesz. Ez szerintem a modern rabszolgatartás. De ez egy másik téma…
5. Személyiség, önismeret: Van-e vezetői gyakorlatod? Akár sportban vagy csapatban? Egyedül, vagy másokkal szeretsz dolgozni? Túlóra? Hétvégi munka? Milyen a jó főnök? (Az egyik kedvenc kérdésem, hiszen olyan embert kerestem, aki főnök és beosztott egyben.)
6. Család magánélet: Mivel foglalkoznak a szüleid? Milyen időközönként akarsz hazajárni?
7. Pozícióval kapcsolatos kérdések: Ha 6 hónap múlva megkérdezném, hogy jól választottál-e, mikor felelnél igennel? (Ez volt a másik kedvenc kérdésem, de sajnos, senki nem adott rá értékelhető választ.)
A kötelező kérdések után megmutattuk a szolgálati lakást, és közben kötetlenül beszélgettünk. Természetesen minden felmerülő kérdésre válaszoltunk.
Mindenkitől úgy búcsúztunk el, hogy amennyiben nem akar élni a lehetőséggel, jelezze, hogy ne számítsunk rá.
Ezután rangsoroltuk az összes jelentkezőt. Gyorsnak tűnik a folyamat, de legalább másfél hónap telt el az 1. állásinterjú és a végleges döntés között. Ekkor a telefonomhoz kaptam, és izgatottan tárcsáztam a megadott telefonszámot. Előadtam begyakorolt szövegemet, hogy örömmel értesítjük stb., stb. Erre azt a választ kaptam, hogy már akartam szólni, hogy nem élek a lehetőséggel, csak még nem jutott rá időm. Döbbenten tettem le a telefont.
Csak másnap tudtam felhívni a következő jelentkezőt, aki azóta már nálunk dolgozik. Természetesen minden jelentkezőt felhívtam az eredménnyel. Többen is azt mondták, hogy már nem aktuális. Ekkor értettem meg, hogy nem csak azért lesz a végzett erdésztechnikusok több mint 2/3-a pályaelhagyó, mert nincs álláslehetőség...
- Tudsz traktorozni?
- Van traktoros jogosítványom.
- Nem azt kérdeztem, hogy van-e jogosítványod. Nekem is van LKT-s jogosítványom, mégsem mentem vele még földúton.
Na, valahogy így van ez a technikusi vizsgával is sajnos. Van is, meg nincs is. Kinek a dolga elmondani, hogy mit is csinál egy végzett erdésztechnikus? Mert a többségnek sajnos, fogalma sincsen.
Kiczkó Mónika
Kövesd a Kiczkó – alföldi magánerdő Facebook oldalt minden nap! >>>
Alföldi magánerdő blog >>>