Felkészülés vasúti talpfával – Interjú Árvai Ágoston rönkhúzó versenyzővel, állattenyésztővel (+Vámosmikolai eredmények)
Augusztus 8-án Vámosmikolán rendezték meg a II. Magyar Rönkhúzó Bajnokság harmadik fordulóját. A szigetszentmiklósi és ikladi versenyek után ismét egy izgalmas megmérettetést láthatott a közönség, amelyen végül Szabadi Endre diadalmaskodott. A második helyen a tavalyi bajnok, Drexler Gábor végzett. A vámosmikolai rönkhúzó verseny után a harmadik helyezett Árvai Ágostonnal beszélgettünk.
A II. Magyar Rönkhúzó Bajnokság következő, egyben utolsó fordulója augusztus 20-án, Kisteleken lesz, ahol nagy izgalmak várhatók, hiszen Szabadi Endre mindössze 2 ponttal vezet a korábbi magyar bajnok, Drexler Gábor előtt. A programról bővebben >>>
Képek a vámosmikolai rönkhúzó versenyről >>>
Erdő-Mező: Honnan érkezett ide Vámosmikolára, és mivel foglalkozik a civil életben?
Árvai Ágoston: Nagykátáról, Apró-pusztáról jöttem. Állattenyésztéssel foglalkozom, szarvasmarhát, juhot és természetesen lovakat tenyésztünk. Szarvasmarhából 340 darab, birkából nagyjából 900 darab, míg lóból 80 darab van. Ezen kívül a Duna-Ipoly Nemzeti Park gulyáját is legeltetjük.
Erdő-Mező: Hogyan került kapcsolatba az állattenyésztéssel?
Árvai Ágoston: Kisgyerek koromban nagyon rossz voltam, és mindig a lovak körül lógtam. Ez vezetett rá arra, hogy lótenyésztéssel kezdjek foglalkozni. Régebben fuvaroztam is a lovakkal - cementet, építőanyagot vittem. Utána a Nagykáta Vidéke ÁFÉSZ-nál voltam, lovaskocsival szállítottam a szemetet, olajat, mindent, amire szükség volt.
Erdő-Mező: Hogyan jött az ötlet, hogy ennyi munka és ennyi jószág mellett részt vegyen a rönkhúzó versenyeken?
Árvai Ágoston: Két éve vásároltam egy lovat egy hasonló rönkhúzó versenyen, amit aztán ménvizsgáztattam, hogy rendes, hivatalos fedező mén legyen. Így csöppentem bele ebbe a közegbe. Ennek a lónak egyébként idén harminc utódja lesz a környéken.
A múlt évben még csak egy megmérettetésen vettem részt, méghozzá Szigetszentmiklóson. Engedték, hogy versenyen kívül meghúzzam a szánkót, majd nézőként elmentem a többi rendezvényre is. Mindig néztem, figyeltem, hogy milyen szerszámok, kiegészítők szükségesek ahhoz, hogy jól működjön a rönkhúzás. Ezek voltak a kezdetek…
Erdő-Mező: A most látott két lóról mit lehet tudni?
Árvai Ágoston: Hidegvérű lovak, nagy a fizikai és az idegrendszeri terhelhetőségük. Rigó nevű lovam egy 7 éves fedező mén, és kifejezetten okos állat. A másik egy 9 éves belga hidegvérű. Nem annyira rugalmas, de ő képviseli az erőt a csapatban.
Erdő-Mező: Ezeket a nagytermetű, hidegvérű lovakat nyilvánvalóan nem csak versenyzésre használja…
Árvai Ágoston: Természetesen nem. Az egyik legfontosabb feladatuk a jószágok téli etetése, a siló szállítása. Ez azt jelenti, hogy minden másnap 14 lovaskocsi silót viszünk a vályúkhoz, ami minimum 400 mázsát jelent. Azért használunk a lovakat, és nem gépet, mert így gazdaságosabban tudunk dolgozni, ráadásul a traktor tönkre is tenné a területet, hiszen szikes pusztán tartjuk az állatokat.
Erdő-Mező: Térjünk vissza a rönkhúzásra. Ön szerint mi a legfontosabb egy verseny során?
Árvai Ágoston: Ott kezdődik az egész, hogy az ember a lovakat a kollégájának tekinti. Amikor fuvaroztam, akkor is csak annyit pakoltam fel a kocsira, amennyiről tudtam, hogy a ló kényelmesen elhúzza. A versenyzés során is kollégaként nézek a lovaimra. Ha nem megy, nem csinálja, akkor feladjuk, és kész. Ezt a mai napon is bizonyítottuk. Máskor ez a ló 17 mázsát elhúz, most viszont a 13 mázsával sem birkóztunk meg, így inkább abbahagytuk.
Erdő-Mező: Talán a nagy hőség lehetett az oka. Hogyan bírja ezt ember és állat egy verseny közben.
Árvai Ágoston: Én kifejezetten nehezem, de természetesen a lovak is így voltak ezzel. A verseny során rendszeresen locsoltuk őket, hogy lehűljenek.
Erdő-Mező: A felkészülést hogyan kell elképzelni? Mi kellett ahhoz, hogy meglegyen a vámosmikolai harmadik hely?
Árvai Ágoston: Az évnek ebben a szakaszában nem tudunk túl sokat készülni a versenyekre, mert más teendőink vannak. A takarmány begyűjtése például kiemelt feladat. A nagy melegre való tekintettel az ember viszont ilyenkor egy kicsit korábban felkel, és akkor lehet gyakorolni. Nálunk nincsen fa, még az árnyékot is úgy lopjuk, mert egy nagy pusztán dolgozunk Nagykáta és Jászberény között. A felkészülés során vasúti talpfákat szoktam húzatni a lovakkal. Eközben idomítom őket, hogy ne forogjanak, szófogadók legyenek.
A gyakorlások alkalmával egyébként soha nem terhelem meg maximálisan a lovakat, hiszen fontos, hogy nehogy elvegyük a kedvüket az egésztől. Csak addig csináltatjuk velük, amíg jókedvük van. Nem húzatunk velük olyan terhet, amit nem bírnak, mert utána a ló menekül, és onnantól csak össze-vissza elforog. Úgy gondolom, hogy bőven elég nekik, ha a versenyeken megkapják a maximális terhelést, és ha bírják, elhúzzák, ha nem, akkor pedig nem. A ló egy élő és érző lény, neki sincs mindig jó napja, ahogy nekünk, embereknek sem.
Erdő-Mező: Végezetül csak egy kérdés maradt. Hogyan értékelné a Vámosmikolán elért eredményt?
Árvai Ágoston: Teljesen elégedett vagyok a harmadik hellyel!
A vámosmikolai verseny eredményei:
Összetett eredmény:
1. Szabadi Endre 27 p.
2. Drexler 26 p.
3. Árvai Ágoston 22 p.
4. Tóth Tibor 19 p.
4. Gábriel Ferenc 19 p.
5. Baranyai Tamás, Ifj Csendes Roland 14 p.
6. Engi Gábor 10 p.
7. Jakab Zoltán 8 p.
8. Kovács Gellért 6 p.
Ügyességi rönkhúzás:
1. Szabadi Endre
2. Csendes Roland
3. Árvai Ágoston
4. Drexler Gábor
5. Gábriel Ferenc
6. Egni Gábor
7. Tóth Tibor
8. Jakab Zoltán
9. Baranyai Tamás
10. Kovács Gellért
Páros szánhúzás:
1. Drexler Gábor
2. Tóth Tibor
3. Gábriel Ferenc
4. Szabadi Endre
5. Árvai Ágoston
6. Baranyai Tamás
7. Engi Gábor
8. Jakab Zoltán
9. Kovács Gellért
10. Ifj. Csendes Roland
Egyes Rönkhúzás:
1. Szabadi Endre
2. Drexler Gábor
3. Árvai Ágoston
4. Baranyai Tamás
5. Tóth Tibor
6. Gábriel Ferenc
7. Ifj. Csendes Roland
8. Kovács Gellért
9. Jakab Zoltán
10. Égni Gábor
Összetett eredmény a 3. forduló után:
1. Szabadi Endre 77 p.
2, Drexler Gábor 75 p.
3. Árvai Ágoston 69 p.
4. Baranyai Tamás 32 p.
5. Engi Gábor 30 p.
6. Kovács Gellért 26 p.
7. Jakab Zoltán 21 p.
8. Ifj. Szabadi Endre 21 p.
9. Juhász Zsolt 20 p.
10. Gábriel Ferenc 19 p.
11. Csendes Roland 14 p.
12. Csomó István 13 p.
13. Gémes József 10 p.
(Rákóczi Ágnes – Gribek Dániel – Erdő-Mező Online)
-
Cimkék:
lovas fakitermelés, belga hidegvérű, hidegvérű ló, Magyar Rönkhúzó Bajnokság, Drexler Gábor, rönkhúzó verseny, Szabadi Endre, Engi Gábor, Árvai Ágoston, Baranyai Tamás, Kovács Gellért, Gémes József