Erdőszerkezet átalakítás a Halmi-erdőben
A Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete egy ökológiailag stabilabb, őshonos fajokból álló, önmagát megújítani képes erdőt alakít ki a Budapest XVIII. kerületében a Halmi-erdő egyik erdőrészletében, a száradó fenyves helyén. Az erdő megújítása facsemeték ültetését, és több évig tartó ápolási munkát igényel az erdészettől, ami bár költséges, de hosszú távon biztosítja a területen az erdő fennmaradását.
A XVIII. kerületi Halmi erdőben rossz egészségi állapotú fenyves erdő átalakítását kezdte meg a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete. A területen a termőhelyi viszonyokhoz jobban alkalmazkodó fafajokkal történik az erdőfelújítás. A teljes talajelőkészítést követően hazai nyár, mezei juhar, mezei szil, puszta szil, nyír, csertölgy valamint kislevelű hárs facsemetéket ültetnek a korábbi fenyves helyébe. A szürke nyár ültetése géppel történik, az elegyfajok ültetését kézzel végzik. Az így létrehozni kívánt erdő ökológiailag stabilabb, sokfélébb lesz, mely az esetleges klímaváltozás során utolérhetetlen előnyt jelent a helyi ökoszisztéma részére. Ez azt is jelenti, hogy a fafajokhoz kapcsolódó több őshonos lágyszárú, madár- és rovarfaj találja majd meg életfeltételeit az erdőben.
Az ültetéssel még közel sincs biztosítva az erdő létrejötte, ezért az erdészet több éven keresztül erdőápolási munkát végez. Az csemeték sorait és sorközeit minden évben egy-két alkalommal, géppel vagy kézzel ápolják, segítve a kis fákat a gyomkonkurencia legyőzésében. Ha szükséges, az erdészet pótolja az aszályban kiszáradt vagy károsított csemetéket. A felújított területen várhatóan 2-3 év múlva már embermagas fák lesznek.
(parkerdo.hu)
-
Cimkék:
állami erdőgazdaság, Pilisi Parkerdő Zrt., ültetés, faültetés, Halmi-erdő, erdőszerkezet átalakítás, hazai nyár, mezei juhar, mezei szil, puszta szil, nyír, csertölgy, kislevelű hárs